Przejdź do treści

WYCIECZKI GÓRSKIE

Tatry to najpiękniejsze i najbardziej majestatyczne góry w Polsce. To dobre miejsce dla doświadczonych miłośników trekkingu, jak i początkujących turystów. Niezależnie od poziomu kondycji czy doświadczenia wycieczki górskie to nie zapomniane wrażenia.
Giewont jesienią
Giewont jesienią

Giewont


Giewont to najbardziej charakterystyczna i obok Kasprowego Wierchu najpopularniejsza góra w Tatrach Polskich. Ten charakterystyczny szczyt jest symbolem Zakopanego, swoim kształtem przypomina postać "Śpiącego Rycerza". Od północnej strony wznosi się  stromą, prawie pionową ok. 700 m ścianą skalną.

Masyw Giewontu składa się z trzech części: Wielkiego Giewontu 1894 m, Małego Giewontu 1728 m i Długiego Giewontu 1867 m. Wycieczka na Giewont nie jest trudna i jest dostępna niemal dla każdego. Wejście na wierzchołek daje radość i satysfakcje każdemu turyście lubiącemu wyzwania.

Najbardziej popularna i najdogodniejsza trasa na Giewont zaczyna się w Kuźnicach. Stąd drogą jezdną w kierunku Kalatówek a nieopodal zabudowań klasztoru Albertynek ścieżką wzdłuż klasztornego parkanu. Po niedługim czasie droga doprowadza na skraj polany Kalatówki, gdzie z prawej strony wnosi się murowany budynek Hotelu Górskiego.

Wiosną na polanie można oglądać wspaniałe fioletowe dywany krokusów. Po minięciu polany droga prowadzi w gęstym świerkowym lesie i wznosząc się  doprowadza na Polanę Kondratową. Stoi tutaj niewielkie drewniane schronisko, nad którym górują południowe stoki Długiego Giewontu.

Od schroniska wzdłuż stoków Giewontu, ścieżka wznosi się ku górze i prowadzi przez górne piętro Hali Kondratowej zwanej Piekłem. Od miejsca gdzie stok staje się stromy, szlak biegnie zakosami aż do Przełęczy Kondrackiej. Stąd w prawo w stronę widocznego szczytu Giewontu, po drodze wchodzimy na przełęcz Kondracką Wyżnią zwaną dawniej Przełęczą Herbacianą. Powyżej przełęczy szlak rozdziela się na dwa, z czym wyjście na wierzchołek prowadzi z prawej strony. Ścieżka po skałach wapiennych, w których znajdują się stopnie, klamry i łańcuchy wyprowadza na sam szczyt.

Łańcuchy Giewont
Podejście na Giewont

Na wierzchołku znajduje się wzniesiony w 1901 roku, 15 metrowy metalowy krzyż. Bywa tu często tłoczno i dość trudno znaleźć tutaj dogodne miejsce do odpoczynku. Z Giewontu rozpościera się wspaniały widok obejmujący całe Podhale, część Orawy i Spiszu. Patrząc bezpośrednio w dół widzimy Zakopane z okolicznymi miejscowościami. Możemy podziwiać u stóp góry doskonale widoczne dolinki reglowe. Widać stąd wspaniałe szczyty i przełęcze Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich.

Zejście z wierzchołka odbywa się z prawej strony szlakiem jednokierunkowym. W dół kilkanaście metrów po spadzistych płytach ubezpieczonych łańcuchami, schodzić należy ze szczególną ostrożnością.

Wybierając się na Giewont należy pamiętać, że jest on zaliczany do jednych z najbardziej niebezpiecznych szczytów w Tatrach. Zdarzają się tutaj częste wypadki na skutek schodzenia ze szlaku i skracania drogi. Również w trakcie niepogody i burz jest tutaj bardzo niebezpiecznie, stojący tu metalowy krzyż działa jak piorunochron, ściągając wyładowania elektryczne

Uwaga: w pełni sezonu i przy słonecznej pogodzie przy podejściu i zejściu z wierzchołka tworzą się długie kolejki. Aby uniknąć stania w zatorze wycieczkę na Giewont należy rozpocząć rano o wczesnej godzinie.

📌 Szczegóły wycieczki na Giewont:


📍 Trasa: Kuźnice – Kalatówki – Hala Kondratowa – Przełęcz Kondracka – Giewont
Czas trwania: ok. 6-7 godzin
🎒 Trudność: umiarkowana (dla osób o niewrażliwych na ekspozycje)
👣 Dystans: ok. 10 km w obie strony

Co czeka na uczestników?


Kuźnice – historyczna dzielnica Zakopanego
Polana Kalatówki – miejsce z pięknym widokiem na Kasprowy Wierch i fioletowe dywany krokusów na wiosnę
Hala Kondratowa i schronisko – możliwość odpoczynku przed stromszym podejściem
Przełęcz Kondracka (1725 m n.p.m.) – piękna panorama Tatr Zachodnich
Giewont (1894 m n.p.m.) – legendarny szczyt z 15-metrowym krzyżem i widokiem na całe Podhale

Zdobądź Giewont z licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim, który zadba o bezpieczeństwo i poprowadzi Cię najpiękniejszą trasą.
Kasprowy Wierch
Widok na Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch


Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w polskich Tatrach. Znany zarówno wśród turystów pieszych, jak i narciarzy, przyciąga tysiące osób każdego dnia. Podczas naszej wycieczki, prowadzonej przez licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego, nie tylko zdobędziesz ten wyjątkowy szczyt, ale także poznasz jego historię, geologię oraz bogatą przyrodę.

Wyruszamy z Kuźnic skąd pod opieką przewodnika rozpoczniemy wędrówkę na Kasprowy Wierch. Szlak wiedzie przez piękne lasy regla dolnego i górnego, stopniowo odsłaniając coraz bardziej imponujące widoki. Po drodze miniemy Myślenickie Turnie, gdzie znajduje się stacja pośrednia kolejki linowej. To idealny moment na krótki odpoczynek i opowieści o historii kolejki.

Stąd cały czas pod górę pośród kosodrzew i pietra hal na szczyt Kasprowego Wierchu, skąd rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Tatr. Przy dobrej pogodzie zobaczymy m.in. Świnicę, Kościelec, Dolinę Gąsienicową oraz Tatry Zachodnie.

📌 Szczegóły wycieczki na Kasprowy Wierch:


📍 Trasa: Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch
Czas trwania: ok. 5-6 godzin
🎒 Trudność: umiarkowana (dla turystów o średniej kondycji)
👣 Dystans: ok. 8 km w jedną stronę

Co czeka na uczestników podczas wejścia na Kasprowy Wierch?


Kuźnice – historyczna dzielnica Zakopanego i punkt startowy wielu tatrzańskich szlaków
Wędrówka przez piękne lasy regla dolnego i górnego
Myślenickie Turnie (1354 m n.p.m.) – stacja pośrednia kolejki linowej, miejsce na dłuższy odpoczynek
Podejście powyżej górnej granicy lasu – widoki na Tatry Wysokie i Dolinę Goryczkową
Szczyt Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) – imponująca panorama Świnicy, Kościelca, Doliny Gąsienicowej i Tatr Zachodnich
Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu – najwyżej położony budynek w Polsce
Opcjonalnie: zejście pieszo lub zjazd kolejką linową

Kasprowy Wierch to nie tylko obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika Tatr! To również górska wycieczka podczas której poznasz fascynującą historię kolejki linowej, tajemnice tatrzańskiej przyrody i zachwycisz się niezwykłymi panoramami. Już dzisiaj zaplanuj wyjście się z przewodnikiem tatrzańskim na Kasprowy Wierch.

Grzbiet Ornaku
Grzbiet Ornaku

Ornak – widokowy szczyt w Tatrach Zachodnich


Grzbietem Ornaku prowadzi zielony szlak od Siwej Przełęczy. Następnie trasa stromo schodzi w dół na Przełęcz Iwaniacką. Z Ornaku roztaczają się piękne widoki na Tatry Zachodnie. Można podziwiać m.in. Starorobociański Wierch i Bystrą – najwyższy szczyt tej części Tatr.

Szlak granią Ornaku jest bardzo efektowny. Znajdują się tu rumowiska skalne, a jesienią zbocza pokrywają się czerwienią sit skuciny. Z dolin słychać wtedy ryki jeleni w okresie godowym.
Na wycieczkę warto zarezerwować cały dzień. Wejście na Ornak możliwe jest z Doliny Chochołowskiej lub Doliny Kościeliskiej.

📌 Szczegóły wycieczki:


📍 Trasa: Dolina Kościeliska – Schronisko Ornak – Iwaniacka Przełęcz – Ornak – Siwa Przełęcz – zejście do Doliny Chochołowskiej lub powrót tą samą trasą
Czas trwania: ok. 6-8 godzin
🎒 Trudność: umiarkowana
👣 Dystans: ok. 12-15 km

📌 Dlaczego warto wybrać się na Ornak?


Piękne widoki – z Ornaku podziwiać można Starorobociański Wierch, Bystrą, Kominiarski Wierch i Czerwone Wierchy.
Mniej zatłoczona trasaw przeciwieństwie do popularnych szlaków, Ornak pozwala cieszyć się spokojem górskiej wędrówki.
Najpiękniej jesienią zbocza Ornaku pokrywają się wtedy czerwienią sit skuciny, a dolinami niosą się ryki jeleni.
Ciekawe historie dowiesz się o górniczym charakterze tego rejonu

Wycieczka to świetna opcja dla średnio zaawansowanych turystów. Wybierając się w to miejsce z licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim, poznasz historię tego miejsca i nazwy otaczających szczytów
Czerwone Wierchy i mgły
Czerwone Wierchy na jesień

Czerwone Wierchy


Czerwone Wierchy to masyw składający się z czterech kopulastych szczytów w części głównej grani Tatr Zachodnich. Należą do nich: Kopa Kondracka 2005m, Małołączniak 2096m, Krzesanica 2123m, Ciemniak 2096m. Grzbietem biegnie wododział oraz granica polsko-słowacka, którą wyznaczają postawione tam niewielkie słupki. To rozłożyste gniazdo górskie leży nad polskimi dolinami: Kondratową, Małej Łąki, Miętusią.

Nazwa Czerwone Wierchy pochodzi od porastającej je obficie podobnej do trawy rośliny zwanej sit skucina. Na jesień te potężne kopulaste szczyty przyjmują barwę rudawo-czerwoną. W trakcie zwiedzania z wierzchołków rozpościera się wspaniały widok na Tatry Wysokie i Zachodnie oraz Zakopane i Podhale. W tym terenie często można spotkać pasące się kozice. Rozległy masyw Czerwonych Wierchów kryje w sobie największe jaskinie Tatr Polskich i Słowackich np. Wielką Śnieżną, Miętusią, Czarną.

UWAGA!
Łagodnie wznoszące się szczyty dostępne zwykłymi szlakami, w niższych partiach podcięte są stromymi progami i stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo w razie zejścia z oznaczonej trasy. Wycieczkę na na Czerwone Wierchy najlepiej odbywać przy ładnej pogodzie, w trakcie mgły i po świeżym opadzie śniegu istnieje niebezpieczeństwo zabłądzenia. Przejście przez ten masyw górski warto odbyć w towarzystwie i pod opieka licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego.

Czerwone Wierchy latem
Kopa Kondracka i Małołączniak

Czerwone Wierchy można zwiedzać na kilka sposobów, jedna z tras zaczyna się w Dolinie Kościeliskiej. Po przekroczenie mostu na Kirowej Wodzie szlak prowadzi początkowo zalesionym grzbietem Adamicy, następnie obok skał zwanych Piecem i ponad górną granicą lasu aż do Chudej Przełączki. Stąd stromo pod górę, wśród łąk Twardego Upłazu na wierzchołek Ciemniaka skąd rozpościerają się wspaniałe widoki rekompensujące trudy podejścia.

Teraz trasa prowadzi granią Tatr Zachodnich, przez pozostałe szczyt Czerwonych Wierchów, aż do Kopy Kondrackiej. Z wierzchołka Kopy zejście na Przełęcz Kondracką, skąd wiedzie najbardziej popularny szlak na nieodległy Giewont. Z przełęczy zejście Piekłem na Halę Kondratową, na skraju której stoi drewniane schronisko turystyczne. Koniec trasy przebiega obok Kalatówek i kończy się w Kuźnicach.

📌 Szczegóły wycieczki na Czerwone Wierchy:


📍 Trasa: Kuźnice – Hala Kondratowa – Kopa Kondracka – Małołączniak – Krzesanica – Ciemniak – zejście Doliną Kościeliską
Czas trwania: ok. 7-9 godzin
🎒 Trudność: umiarkowana/trudna (dla osób o dobrej kondycji)
👣 Dystans: ok. 15 km

Co czeka na uczestników?


Hala Kondratowa – malownicza dolina z niewielkim schroniskiem
Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) – pierwszy z wierzchołków Czerwonych Wierchów, piękny widok na Giewont
Małołączniak (2096 m n.p.m.) – zapierająca dech w piersiach panorama
Krzesanica (2122 m n.p.m.) – najwyższy i najbardziej skalisty szczyt Czerwonych Wierchów
Ciemniak (2096 m n.p.m.) – rozległe widoki na Tatry Zachodnie
Zejście Doliną Kościeliską – jedna z najpiękniejszych dolin w polskich Tatrach
Granica polsko-słowacka – masyw Czerwonych Wierchów to naturalna granica między Polską a Słowacją

Czerwone Wierchy to miejsce na wędrówka dla osób, które chcą poczuć prawdziwy górski klimat. Dodatkowo można tutaj cieszyć się rozległymi panoramami. Wybierając się z przewodnikiem tatrzańskim, nie tylko poznasz fascynujące historie i ciekawostki o tych wyjątkowych górach, ale także zapewnisz sobie bezpieczeństwo i optymalne tempo wędrówki.
Wróć do spisu treści