Przejdź do treści

ŁATWE SZCZYTY

Tatry to nie tylko wysokie, potężne i wymagające szczyty, ale także łatwo dostępne szczyty reglowe. Są one świetnym wyborem dla początkujących turystów, rodzin z dziećmi oraz osób, które chcą podziwiać górskie panoramy bez ekstremalnego wysiłku. To doskonałe miejsca, by rozpocząć swoją przygodę z Tatrami.
skały Nosala
Skały Nosala

Nosal – malowniczy szczyt reglowy


Nosal (1206 m n.p.m.) to niewielki, ale bardzo popularny szczyt reglowy położony w pobliżu Kuźnic. Jego charakterystyczne urwiste, dolomitowe skały wyglądają jak nosy i stąd własnie jego nazwa. Jest to doskonały cel krótkiej wycieczki, szczególnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Tatrami.

Mimo niewielkiej wysokości Nosal oferuje ciekawą panoramę. Z jego wierzchołka rozciąga się widok na Dolinę Bystrą i jej otoczenie, a w dole doskonale widać Kuźnice oraz Zakopane. Można stąd dostrzec także dolną stację kolejki na Kasprowy Wierch.

W stronę Tatr widoczny jest Giewont, szczyty Czerwonych Wierchów, a także Kasprowy Wierch i szczyty otaczające Halę Gąsienicową. Dzięki swojemu położeniu Nosal jest idealnym miejscem na wschody i zachody słońca.

Szczyt to również miejsce o bogatej historii narciarskiej. Obecnie rejon ten przyciąga głównie miłośników pieszych wędrówek i fotografii krajobrazowej. Wycieczka na Nosal to świetna propozycja dla każdego, kto chce w krótkim czasie dotrzeć na widokowy szczyt.

📌 Szczegóły wycieczki na Nosal:


📍 Trasa: Kuźnice – Nosalowa Przełęcz – Nosal – możliwość zejścia do Jaszczurówki
Czas trwania: ok. 2-3 godziny
🎒 Trudność: łatwa (dla każdego, także rodzin z dziećmi)
👣 Dystans: ok. 4-5 km

Co czeka na uczestników?


Krótka, ale malownicza trasa – idealna dla początkujących
Widokowy punkt – z każdą chwilą coraz szersza i ciekawsze widoki panorama na Tatry i Zakopane
Historia narciarstwa – dowiesz się, jak kiedyś wyglądały zjazdy z Nosala

Nosal choć nie jest szczególnie wysoki, oferuje wspaniałe widoki na Zakopane i tatrzańskie szczyty. Zdobywając go z przewodnikiem tatrzańskim masz okazję bezpiecznie i ciekawie spędzić czas w Tatrach.
Na szczycie Kopieńca
Na Kopieńcu Wielkim

Wielki Kopieniec


Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) to doskonały cel tatrzańskiej wycieczki. Szczyt, częściowo skalisty, zbudowany jest z wapienia i dolomitów. W wyniku nadmiernego wypasu owiec został niemal całkowicie pozbawiony roślinności, a górna granica lasu została tutaj sztucznie obniżona.

Na Polanie pod Kopieńcem znajduje się szereg zabytkowych drewnianych szałasów pasterskich. Obecnie, w okresie letnim, odbywa się tutaj kulturowy wypas owiec, dzięki czemu można zobaczyć pasące się tu zwierzęta.

Ze szczytu Kopieńca roztacza się wspaniała, rozległa panorama, obejmująca szczyty Tatr Bielskich, Tatr Wysokich oraz Tatr Zachodnich. Ciekawie prezentuje się także widok na Podhale.

Na Wielki Kopieniec można dotrzeć w ciągu około dwóch godzin. Prowadzą tutaj szlaki z Toporowej Cyrhli oraz z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską. To świetna propozycja dla osób, które pragną w ciszy i spokoju podziwiać górskie krajobrazy.

📌 Szczegóły wycieczki na Kopieniec:


📍 Trasa: Jaszczurówka – Dolina Olczyska – Polana pod Kopieńcem – Wielki Kopieniec – powrót do Toporowej Cyrhli
📅 Termin: [Tu wpisz datę]
Czas trwania: ok. 3-4 godziny
🎒 Trudność: łatwa (dla każdego, także rodzin z dziećmi)
👣 Dystans: ok. 6-7 km


Co czeka na uczestników?


Dolina Olczyska – przyjemna trasa przez lasy regla dolnego
Źródło w Dolinie Olczyskiej – możliwość zobaczenia wspaniałego wywierzyska
Polana pod Kopieńcem – miejsce z tradycyjnymi szałasami pasterskimi i wypasem owiec
Wejście na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) – stosunkowo łatwe podejście prowadzące na skalisty wierzchołek
Wspaniała panorama – rozległy widok na Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie oraz na całe Podhale

Wybierając się na Kopieniec Wielki z licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim, nie tylko dotrzesz na szczyt bezpiecznie. Poznasz historie o dawnym wypasie owiec, geologii oraz unikalnej przyrodzie tego rejonu. Zapoznasz się również z topografią i poznasz szczyty widoczne ze szczytu.
na Sarniej Skale
Na Sarniej Skale

Sarnia Skała


Sarnia Skała to niewielki szczyt reglowy położony w pobliżu Zakopanego, u północnych podnóży Giewontu. Widoczne z Zakopanego skały oddzielone są od niego Czerwoną Przełęczą, której nazwa pochodzi od charakterystycznej, czerwonej gleby. Przez przełęcz przebiega niezwykle popularny szlak  - Ścieżka nad reglami.

To doskonały cel na półdniową wycieczkę z Zakopanego. Na szczyt można dostać się kilkoma szlakami: przez Dolinę Białego, przez Dolinę Strążyską lub z Kalatówek. Wszystkie trasy prowadzą przez Czerwoną Przełęcz, skąd w zaledwie 15 minut można dotrzeć na wierzchołek.

Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na Giewont oraz Zakopane leżące w dole.  Wczesnym latem Sarnia Skała zachwyca bogactwem roślinności skalnej. Wśród kwitnących tu gatunków można podziwiać m.in. pierwiosnki i goryczki o intensywnych barwach. To także miejsce gdzie zobaczyć można obniżoną górną granice lasu i kępy kosodrzewiny, która rośnie tu znacznie niżej (ok. 1350 m n.p.m.) niż normalnie (od ok. 1550 m n.p.m.).

📌 Szczegóły wycieczki na Sarnie Skałki:


📍 Trasa: Dolina Białego / Dolina Strążyska – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skała – powrót inną trasą
Czas trwania: ok. 3-4 godziny
🎒 Trudność: łatwa/umiarkowana
👣 Dystans: ok. 6-8 km

Co czeka na uczestników podczas wycieczki na Sarnia Skałę?


Wybór jednej z malowniczych tras
  • Dolina Białego – z wapiennymi skałami, potokiem i piękną roślinnością
  • Dolina Strążyska – szlak z widokiem na Giewont i opcjonalnym podejściem pod wodospad Siklawica
  • Przez Kalatówki – trasa Ścieżką nad Reglam
Czerwona Przełęcz – miejsce, z którego w 15 minut zdobędziemy szczyt
Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) – punkt widokowy na Giewont i Zakopane
Bogata flora – od dębików i goryczek po szarotki alpejskie


Sarnia Skała (1377 m n.p.m.) to idealna propozycja na wycieczkę w towarzystwie licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego. Podczas wspólnego wędrowania dowiesz się o historii tego miejsca, unikalnej przyrodzie oraz poznasz ciekawostki związane z najbliższą okolicą.
Skały Gęsiej Szyji
Skały Gęsiej Szyi

Gęsia Szyja – wyjątkowy punkt widokowy


Z Rusinowej Polany można wejść na wierzchołek Gęsiej Szyi (1489 m n.p.m.), charakterystycznego skalnego wzniesienia. Choć podejście po drewnianych stopniach jest nieco męczące, trasa jest bezpieczna, a widoki z góry wynagradzają wysiłek.

Szczyt ten jest jednym z najlepszych punktów widokowych w Tatrach, oferując rozległą panoramę. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć i rozpoznać ponad 50 tatrzańskich szczytów i przełęczy, w tym najwyższe wierzchołki Tatr Wysokich. Na horyzoncie dominuje Gerlach (2655 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Tatr, a także Rysy (2503 m n.p.m.) najwyższy szczyt Polski. Bliżej widoczny jest masyw Wołoszyna oraz Koszysta.

Na Gęsią Szyję można dotrzeć kilkoma szlakami: z Rusinowej Polany, z okolic Wodogrzmotów Mickiewicza przez Polanę pod Wołoszynem,z Psiej Trawki. Jest to najwybitniejsze wzniesienie wśród okolicznych reglowych szczytów i jedno z najbardziej malowniczych miejsc w polskich Tatrach.

📌 Szczegóły wycieczki na Gęsią Szyję:


📍 Trasa: Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja – powrót tą samą trasą lub przez Psią Trawkę
Czas trwania: ok. 5 godzin
🎒 Trudność: umiarkowana
👣 Dystans: ok. 8 km

Co czeka na uczestników?


Przyjemna wędrówka przez tatrzańskie lasy i polany – łatwy początek trasy
Rusinowa Polana – widokowe miejsce, gdzie latem wyrabiane są oscypki
Podejście na Gęsią Szyję – drewniane schody prowadzące na szczyt
Panorama z wierzchołka – jeden z najlepszych widoków na Tatry Wysokie
Możliwość wyboru wariantu zejścia – przez Psią Trawkę lub powrót na Rusinową Polanę

Wycieczka na Gęsią Szyję, mimo krótkiego, ale intensywnego podejścia, jest stosunkowo łatwa i dostępna dla każdego. Dzięki towarzystwu przewodnika tatrzańskiego sprawi, że będzie ona jeszcze ciekawsza i bezpieczna.
Wróć do spisu treści